Kalenderen indeholder oplysninger om Klubbens arrangementer

Samt show, fremvisninger, kursuser osv. der er Fifé relateret.

Udstillinger & arrangementer i Danmark

title Skensvedhallen - Katteklubben
date Lørdag d. 26. januar 2019 - Søndag d. 27. januar 2019
time Hele dagen
venue Højelsevej 1 4623 Lille Skensved
url Link
description Katteklubbens topkatte 2018 bliver præmieret lørdag d. 26/1 2019

Marie Westerlund Sverige All-round
Sabine Mösch Schweiz All-round
Britta Busse Tyskland All-round
Dorte Kaae Danmark All-round
Jørgen Billing Danmark All-round

title Hollænder Hallen - Darak
date Lørdag d. 2. marts 2019 - Søndag d. 3. marts 2019
time Hele dagen
venue Halvejen 3 2791 Dragør
url Link
description DARAKs Topkatte præmieres lørdag.
Birmaklubbens Topkatte præmieres lørdag.
Norsk Skovkatterings Topkatte præmieres.

Inviterede dommere som har accepteret:
Stephane Henry FR Frankrig 1-2
Robert Lubrano FR Frankrig 1-2-4
Boris Lupan RU Rusland 1-2-3
Vladimir Isakov BY Hvide Rusland All round
Glenn Sjöbom SE Sverige All round
Gianfranco Mantovani IT Italien All round
Marcin Biernaczyk PL Polen 3-4
George Dorgiakis GR Grækenland 1 (Probational)

title FELIS DANICA OPDRÆTTERUDDANNELSE Modul 4
date Søndag d. 24. marts 2019
time 09:00 - 17:00
venue Hvidovrevej 446, Hvidovre
url Link
description Udstilling, love og regler samt etik og mora

title Hedensted Centret - Jyrak
date Lørdag d. 30. marts 2019 - Søndag d. 31. marts 2019
time Hele dagen
venue Gesagervej 68 – 70 8722 Hedensted
url Link
description Lørdag:
Præsentation af JYRAK topkatte 2018
Præsentation af Ragdollklubbens topkatte
Søndag: Præsentation af Maine Coon Klubbens topkatte

Inviterede dommere:
Steven Jones, N - All round
Kaisa Savolainen, EE - 3 (probational)
Natalie Smits, NL - 1, 3, 4
Laura Burani, I - All round
Aina Hauge, N - 1, 3, 4

Dommerelev
Helene Lis, S - 2
Tanja Trillinggaard, DK - 3, 4

title FELIS DANICA OPDRÆTTERUDDANNELSE Modul 3
date Søndag d. 28. april 2019
time 09:00 - 17:00
venue Brædstrup Hallen Skovvejen 29C Brædstrup
url Link
description Genetik, kattehold og adfærd

title Birkerød - Racekatten
date Lørdag d. 11. maj 2019 - Søndag d. 12. maj 2019
time Hele dagen
venue 3460 Birkerød
url Link
description Lørdag – Alle racer, også Norske Skovkatte, deltager på Racekattens udstilling.
Søndag – Alle tilmeldte skovkatte, deltager i Norsk Skovkatterings “NFO Championship” og kun i denne udstilling.
Alle andre racer har udstilling som normalt i Racekatten

title Nyborg Idræts- og Fritidscenter - Jyrak
date Lørdag d. 15. juni 2019 - Søndag d. 16. juni 2019
time Hele dagen
venue Storebæltsvej 13-15 5800 Nyborg
url Link
description Præsentation af Kurilean Bobtail Klubbens topkatte

Inviterede dommere:
Miguel Angel Sierra Bernal, MEX - 1, 2
Helene Reiter, D - All round
Lena Nordstrøm, SE - 1, 2
Linda Knyova, CZ - B, 2, 3, C

Dommereksamen
Pia Nyrup, DK - 1

title Landsskuet - Jyrak
date Lørdag d. 6. juli 2019
time Hele dagen
venue Kaj Zartows Vej 7400 Herning
url Link
description Inviterede dommere:
Dorte Kaae, DK - All round
Pia Nyrup, DK - 2, 3, 4
Helene Lis, S - 1, 3, 4

title Børkop - Katteklubben
date Lørdag d. 20. juli 2019 - Søndag d. 21. juli 2019
time Hele dagen
venue Brejning Forsamlingshus J.L. Varmingsvej 1 7080 Børkop
url Link
description Anne Veland Norge All-round
Karl Preiss Norge All-round
Sebastian Pruchniak Polen All-round

title Ølstykke Hallen - Darak
date Lørdag d. 3. august 2019 - Søndag d. 4. august 2019
time Hele dagen
venue Tranekærvej 1 3650 Ølstykke
url Link
description nviterede dommere som har accepteret:
Miroslaw Skotarczyk PL Polen 1-2
Cristiano Sandon IT Italien 1-2
Zvezdan Memedov SE Sverige 1-2
Marie Westerlund SE Sverige All round
Luigi Comorio IT Italien All round
Bette Lind DK Danmark 1-2
Fabio Brambilla IT Italien All round

title Godsbanen Århus - Jyrak
date Lørdag d. 14. september 2019 - Søndag d. 15. september 2019
time Hele dagen
venue Skovgaardsgade 3 8000 Aarhus C
url Link
description Inviterede dommere:
Britta Busse, D - All round
Donatella Mastrangelo, I - All round
Gerardo Fraga y Guzmán, ES - All round
Caroline Stoa, N - 1, 2, 4

title Køgehallerne - Racekatten
date Lørdag d. 21. september 2019 - Søndag d. 22. september 2019
time Hele dagen
venue Ved stadion 2B 4600 Køge
url Link

title Årslev Hallerne - Katteklubben
date Lørdag d. 19. oktober 2019 - Søndag d. 20. oktober 2019
time Hele dagen
venue Bøgehøjvej 2 5792 Årslev
url Link
description Lørdag: Kategori 2 & 3
Søndag: Kategori 1, 4 & Huskatte

OBS:
Tilmelding til DARAKs udstilling og betaling foregår på DARAKs hjemmeside.
Tilmelding til Katteklubbens udstilling og betaling foregår på Katteklubbens hjemmeside.

Zvezdan Memedov Sverige 1, 2
Ad de Bruijn Holland 1, 3, 4
Aliosha Romero Italien 1, 2
Marteinn Tausen Island 2, 3, 4
Linda Knyova Tjekkiet 2, 3

title Årslev Hallen - Darak
date Lørdag d. 19. oktober 2019 - Søndag d. 20. oktober 2019
time Hele dagen
venue Bøgehøjvej 2 5792 Årslev
url Link
description Lørdag: Kategori 2 & 3
Søndag: Kategori 1, 4 & Huskatte

OBS:
Tilmelding til DARAKs udstilling og betaling foregår på DARAKs hjemmeside.
Tilmelding til Katteklubbens udstilling og betaling foregår på Katteklubbens hjemmeside.

Jørgen Billing DK Danmark All round
Dietmar Sagurski DE Tyskland All round
Helene Reiter DE Tyskland All round
Gina Grob LI Liechtenstein All round
Lee Selassa NL Holland 1-2

title WORLD SHOW - Tyskland
date Lørdag d. 26. oktober 2019 - Søndag d. 27. oktober 2019
time Hele dagen
venue 79108 Freiburg
url Link

title EFI Hallerne Esbjerg Ø - Jyrak
date Lørdag d. 16. november 2019 - Søndag d. 17. november 2019
time Hele dagen
venue Sportsvej 21 6705 Esbjerg Ø
url Link
description Inviterede dommere:
Dieter Filler, F - All round
Isabelle Maillard, CH - All round
Leslie Grebst, DK - All round
Martti Peltonen, SE - B, 2, 3, 4
Cristiano Sandon, I - 1, 2

title Albertslund Stadion
date Lørdag d. 30. november 2019 - Søndag d. 1. december 2019
time Hele dagen
venue Skallerne 14 2620 Albertslund
url Link
description Breed-BIS for Ragdoll: 10 Rag og 15 andre kategori 1.